Páratlan kiállítás nyílt a Fővárosi Állat- és Növénykertben június 28-án. Az új Madagaszkár Ház felavatásával egy időben nyíló kiállítás Madagaszkár állat- és növényvilágát, valamint kultúráját mutatja be. Ezzel párhuzamosan megismerhetjük Benyovszky Móric életének egyik legizgalmasabb szakaszát, amit Madagaszkáron töltött.

Az Afro Production tánccsoport produkciója és a verőfényes júniusi napsütés apró madagaszkári fílinget csalt fővárosunk állatkertjébe. A Madagaszkár Ház megnyitása alkalmából Randrianasolo Lalarison Richard, a Madagaszkári Köztársaság tiszteletbeli konzulja köszöntötte a meghívott vendégeket. A konzul úr beszédében röviden köszönetet mondott azért a lehetőségért, amit Madagaszkár kapott kultúrája és élővilága bemutatására. G. Németh György, a Magyar–Madagaszkári Társaság elnöke elmondta, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert részére a kiállítás időtartama alatt rendelkezésre bocsátja a társaság a Szabadság Madara szobor másolatát, melynek eredetije 2003 óta áll Madagaszkár őserdejében, hirdetve Benyovszky Móric  emlékét. A kiállítás fényét emeli majd Benyovszky naplójának másolata, amit 2004-ben adott ki a Benyovszky Társaság, és most egy példányát nyújtotta át G. Németh György prof. dr. Persányi Miklósnak, a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatójának.

Az új Madagaszkár Ház egy 1912-ben készült épületet kelt új életre. Régebben kis ketrecekben elhelyezett majmoknak adott otthont, ma egy teljesen más megoldásban – tágas tereket biztosítva az állatoknak – szolgálja új lakóit. Az épületben „elszállásolt” kéttucatnyi főemlős közül  Madagaszkáron egy faj nem honos, csak az új házban vendégeskedik, az állandó helyhiánynak köszönhetően. A gekkók, kaméleonok és számos más különleges faj mellett megcsodálhatók a vöröshomlokú makik, amelyek egy éve költöztek Budapestre, és azóta egy kölyökkel is megörvendeztették gondozóikat és a látogatókat.

Az ünnepélyes keretek között lezajló megnyitó időpontja sem véletlen, hiszen Madagaszkár 50 éve független ország. A szigeten jelenleg krízishelyzet van a rendezetlen politikai és gazdasági viszonyok miatt.

Maholnap

Bogyay Katalin Jusztina

Fotó: Petre Gyöngyi

ITT és MOST VÁRJUK A HOZZÁSZÓLÁST!